Powrót                                        

 

 

Vincent Kaydahzinne

 

Vincent Kaydahzinne, utalentowany rzeźbiarz, malarz i muzyk, jest artystą samoukiem. Muzyką, rzeźbą i malarstwem interesował się od dzieciństwa. Cała jego rodzina zresztą ma zacięcie artystyczne. Brat, Freddie, śpiewa, wyrabia biżuterię. Jego siostry malują, rzeźbią, wyplatają koszyki i naczynia. W sztuce wyplatania koszy wsławiły się jego matka, Pauline, i babka, Helen. Vincent jest Apaczem Chiricahua z domieszką krwi Mescalero, potomkiem Cochise’a z jego drugiej żony i Chatto. Należy dziś do plemienia Apaczów Mescalero, ale nie mieszka w rezerwacie. Ożenił się z białą kobietą. Z rodziną w rezerwacie utrzymuje ścisłe związki. Swoje artystyczne i muzyczne zacięcie zawdzięcza matce, babce i prababce. Prababka, która wraz z grupą Geronima wysłana została jako więzień wojenny na Florydę i do Fortu Sill, zajmowała się jego wychowaniem do jedenastu lat. Przekazała mu ustne podania i legendy, swoją wiedzę i swój sposób patrzenia na świat. Duchowość i tradycja Apaczów przenikają całą sztukę Vincenta.

Vincent Kaydahzinne

Od 15 lat Vincent poświęca się sztuce całkowicie. Do rzeźb używa różnych rodzajów kamienia. Rzeźbi w alabastrze, po który jeździ w góry Dragoon, w marmurze, granicie, wapniu. Widzi to, co niepowtarzalne i odmienne w każdej skale. Stosuje różne style. Obok rzeźb tradycyjnych, bogatych w wypracowane detale, tworzy rzeźby abstrakcyjne o prostych, czystych liniach, pełne wdzięku i równowagi. Pod koniec lat 90 zaczął tworzyć rzeźby w brązie.

Interesuje go również malarstwo. Malując, używa farb olejnych i akrylowych. Nie stroni też od sztuki elektronicznej, która uzupełnia jego artystyczną wiedzę i pozwala na nowe rozwiązania.

Jedną z jego pierwszych miłości jest muzyka. Ten utalentowany człowiek jest nie tylko rzeźbiarzem i malarzem, ale także piosenkarzem, kompozytorem, muzykiem. Gra na gitarze, indiańskim flecie i organkach. Swe pieśni opiera na ustnych podaniach Apaczów, łączy style i brzmienia, tony tradycyjne i współczesne. Nagrał płytę „My Heart Sings”.

Vincent jest laureatem wielu nagród. Jego wszechstronny talent jest zadziwiający. Zadziwiające są w ogóle artystyczne zdolności amerykańskich tubylców.

Więcej wiadomości o twórczości Vincenta Kaydahzinne zbajdziesz na stronie: http://www.kaydahzinnestudios.com/

Niektóre prace Vincenta Kaydahzinne:

Vincent Kaydahzinne, Kobiety. ( Inn of the Mountain Gods, fot. A. Kozimor).

Vincent Kaydahzinne. Kobiety. (Inn of the Mountain Gods, fot. A. Kozimor).

Vincent Kaydahzinne, Odpoczynek, (www.kaydahzinnestudios.com)

Vincent Kaydahzinne, Oczekiwanie na wojownika, (www.kaydahzinnestudios.com)

Vincent Kaydahzinne, Wojenny taniec Apaczów, (www.kaydahzinnestudios.com)

Vincent Kaydahzinne, Taniec, (www.kaydahzinnestudios.com)

________________________

©Zofia Kozimor

 

   Powrót

Do góry